Vítá Vás obec

ČEHOVICE

ČEHOVICE

Sledujeme-li vývoj prostředků ke zdolávání požárů, zjišťujeme, že se po dlouhá staletí jednalo o velmi primitivní zařízení. Až do 19. Století byly používány různá vědra, nádoby a vymazané koše, háky, sekery a lana. Rozvoj věd měl odraz i na vývoj požární techniky. Do obcí se tak dostávaly dřevěné stříkačky ( do nich museli lidé vodu dopravovat, protože tyto stříkačky vodu nečerpaly). Na začátku 19. Století se poprvé objevily hadice pro dopravu vody.

                Hasičský sbor v Čehovicích zakoupil za 600 zlatých stříkačku (čtyřkolová, smotávací, dvouproudová, pístová a čerpalo se ručně pumpováním 4 mužů). V majetku hasičského sboru byla dále džberová stříkačka, lopaty, krumpáče, koše, hadice, vozík na hadice, vůz se sudem na vodu, žebř podpěrací, čtyřdílný střechový žebř v celkové hodnotě 1970 zlatých. Technika byla uskladněna mezi školou a domem p. Coufala.

                Postupně se sbory modernizovaly a i v Čehovicích byla zakoupena z prostředků obce, příspěvků záložny a sbírek včetně prostředků sboru nová kombinovaná stříkačka od firmy Štěpánek v Kostelci nad Labem za 45 000 Kčs,

která byla na koňský potah.

                Takto byl sbor vybaven až do roku 1950, kdy bylo zakoupeno auto Horch od Raimunda Franty z Prostějova, které bylo u Jana Lamploty přebudováno na hasičské vozidlo. O tři roky později byla kombinována stříkačka nahrazena agregátem PS 8 od okresní inspekce požární ochrany, který byl odzkoušen při požáru cukrovaru v Bedihošti téhož roku.

                Roku 1965 bylo hasičské auto Horch zvrakováno a na jeho místo nastoupilo auto Tatra 805, které bylo zakoupeno JZD. O pět let později byla technika doplněna o agregát PS 12 opět od inspekce požární ochrany v Prostějově. Tento agregát slouží sboru ještě dnes. Až roku 1991 byla Tatra 805 nahrazena Škodou 1203 od Okresní inspekce požární ochrany v Prostějově, která soužila i pro potřeby obce. Technika sboru byla opět obnovena až v roce 2000, kdy obec zakoupila pro sbor auto Škoda 1500 s přívěsem pro agregát. Roku 2004 byla Škoda 1500 zlikvidována, sbor za peníze poskytnuté z rozpočtu obce dokoupil hadice a sací koš pro děti. Roku 2005 obec sboru, ale i pro potřeby obce zakoupila automobil Volkswagen Transporter Kombi.

 Zpracovala Ing. Alice Hrubá

Přihlášení