Zastupitelstvo obce je základním orgánem obce, který ji samostatně spravuje. Všechny ostatní orgány obce jsou od zastupitelstva odvozeny. Zastupitelstvo je voleno v obecných, rovných, přímých a tajných volbách na principu poměrného zastoupení na čtyřleté funkční období. Počty členů zastupitelstva se liší podle velikosti obce, respektive podle počtu obyvatel. Zastupitelstvo musí mít nejméně 5 členů.
Zastupitelstvo obce povinně zřizuje dva výbory – finanční a kontrolní a v případě, že v dané obci žije více než 10 % obyvatel jiných národností než české i výbor pro národnostní menšiny.
Problematiku obcí v České republice upravuje zejména zákon č. 128/2000 Sb. o obcích, ve znění pozdějších předpisů.
Obecní zastupitelstvo odpovídá za dodržování plánu rozvoje obce, který si stanovilo, za hospodaření s obecním rozpočtem a obecním majetkem, za udržování veřejného pořádku v obci atd..
Počet zastupitelů se liší podle velikosti obce a to na 5-55 (lichý počet kvůli hlasování). Volební období jsou 4 roky a člen obecního zastupitelstva nabývá práv a povinností po složení slibu na 1. schůzce zastupitelstva.
Práva člena obecního zastupitelstva
- Hlasovat.
- Předkládat návrhy.
- Vznášet dotazy a připomínky.
Pravomoc ZO
Zastupitelstvo obce rozhoduje ve věcech patřících do samostatné působnosti obce tj. záležitosti, které jsou v zájmu obce a občanů obce, pokud nejsou zákonem svěřeny krajům nebo pokud nejde o přenesenou působnost orgánů obce nebo o působnost, která je zvláštním zákonem svěřena správním úřadům jako výkon státní správy, a dále záležitosti, které do samostatné působnosti obce svěří zákon.
- Zastupitelstvu obce je vyhrazeno
- Schvalovat program rozvoje obce.
- Schvalovat rozpočet obce a závěrečný účet obce.
- Zřizovat trvalé a dočasné peněžní fondy obce.
- Zřizovat a rušit příspěvkové organizace a organizační složky obce, schvalovat jejich zřizovací listiny.
- Rozhodovat o založení nebo rušení právnických osob, schvalovat jejich zakladatelské listiny, společenské smlouvy, zakládací smlouvy a stanovy a rozhodovat o účasti v již založených právnických osobách.
- Delegovat zástupce obce na valnou hromadu obchodních společností, v nichž má obec majetkovou účast.
- Navrhovat zástupce obce do ostatních orgánů obchodních společností, v nichž má obec majetkovou účast, a navrhovat jejich odvolání.
- Vydávat obecně závazné vyhlášky obce.
- Rozhodovat o vyhlášení místního referenda.
- Navrhovat změny katastrálních území uvnitř obce, schvalovat dohody o změně hranic obce a o slučování obcí.
- Určovat funkce, pro které budou členové zastupitelstva obce uvolněni.<
- Zřizovat a rušit výbory, volit jejich předsedy a další členy a odvolávat je z funkce.
- Volit z řad členů zastupitelstva obce starostu, místostarosty a další členy rady obce (radní) a odvolávat je z funkce, stanovit počet členů rady obce, jakož i počet dlouhodobě uvolněných členů tohoto zastupitelstva, zřizovat a zrušovat výbory, volit jejich předsedy a další členy a odvolávat je z funkce.
- Stanovit výši odměn neuvolněným členům zastupitelstva obce.
- Zřizovat a zrušovat obecní policii.
- Rozhodovat o spolupráci obce s jinými obcemi a o formě této spolupráce.
- Rozhodovat o zřízení a názvech částí obce, o názvech ulic a dalších veřejných prostranství.
- Udělovat a odnímat čestné občanství obce a ceny obce.
- Stanovit zásady pro poskytování cestovních náhrad členům zastupitelstva obce.
- Rozhodovat o peněžitých plněních poskytovaných fyzickým osobám, které nejsou členy zastupitelstva obce, za výkon funkce členů výborů.
- Rozhodovat o zřízení, sloučení, splynutí, rozdělení a zrušení veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení, navrhovat zástupce do jeho dozorčí rady a rozhodovat o převodu vlastnického práva k majetku, s nímž hospodaří veřejné neziskové ústavní zdravotnické zařízení nebo o jeho pronájmu v případech, kdy to stanoví zvláštní právní předpis.
- Plnit úkoly stanovené zvláštním právním předpisem.
Zasedání ZO
- Schází se podle potřeby, nejméně však jedenkrát za 3 měsíce.
- Zasedání jsou veřejná.